logo

 

SEYDİŞEHİR KALKINMA PANELİ GERÇEKLEŞTİ

СНПЧ А7 Курск, обзоры принтеров и МФУ

SEYDİŞEHİR KALKINMA PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Seydişehir Belediyesi öncülüğünde Kaymakamlık, Konsiad, Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın birlikte düzenledikleri  “Seydişehir Odaklı Bölge Kalkınma Hamlesi” başlıklı panel İstanbul, İzmir ve ülkemizin çeşitli yerlerinde yaşayan Konyalı iş adamlarını Seydişehir’de buluşturdu.

Toplantıya Sanayi Ticaret Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, KONSİAD Genel Başkanı Kemal Çelik, KONSİAD Konya Şubesi Başkanı H.Hüseyin Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri, Seydişehir Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri, MÜSİAD Seydişehir Üyeleri, Eti Alüminyum A.Ş. yetkilileri, ve İlçede faaliyet gösteren çok sayıda iş adamı katıldı.

İş adamlarına ilçe Belediye Başnkanı Mehmet Tutal tarafından Seydişehir ile ilgili yapılan sunumun ardından yapılan değerlendirmelerde Seydişehir’e yapılabilecek yatırımlar konuşuldu.

Konya ilçeleri içinde ilk olarak Seydişehir’e yapılacak olan KONSİAD yatırımları konuşuldu ve çorap fabrikasının kurulması ve faaliyete geçmesi için Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal ve  İşadamı Mustafa Erdal protokol sözleşmesine imza attılar.

Bölge Kalkınma toplantısını düzenleyen Belediye Başkanı Tutal’a teşekkür ederek sözlerine başlayan TİCARET ve SANAYİ ODASI Başkanı Cemal  KÜÇÜK; ” Bölgemizi, ilçemizi kalkındırma adına yapmamız gereken Belediye, Kaymakamlık, STK’lar olarak bizlere düşen her ne varsa her daim hazırız. Bu toplantının inşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum, dedi.

Başkan, sinevizyon eşliğinde ki Seydişehir tanıtımında ilçenin stratejik bir noktada olduğunu söyleyerek: “Seydişehir, İç Anadolu ve Akdeniz iklimini taşıyan, içinde yok yok dediğimiz her şeye sahip bir memlekettir” deyip, İnanç turizmi, Kuğulu Vadisi, jeotermali, mağara ve yaylaları, av turizmi ve eski çağ tarihi hakkında iş adamlarına bilgi verdi.

İlçemizin tanıtılması noktasında belgeseller, turizm haritalarının hazırlanması, Tv programları ile çalışmalarımıza devam edildiğini kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal ; “2 yıl önce İstanbul Konsiad’ı ziyaretimizden bu güne gelişmeler oldu. Görüşmelerimizi genişletmek suretiyle Seydişehir’e taşıdık toplantımızı düzenledik. Elhamdülillah bu ekilen tohumlar filiz vermeye başladı çok şükür. Termal Tesisler ve Oteller, Termal Fizik Tedavi Merkezi, Çorap Fabrikası, Çamaşır Fabrikası çok yakın zamanda Seydişehir’e kazandırılacak tesisler. Rabbim Utandırmasın” dedi.

 

 

 

 

 

Başkan Tutal;” Bunları bir araya getirdiğimiz zaman ciddi manada sıçrama yapmamız için bir engel yok. ETİ A.Ş. Türkiye’nin birincil alüminyum üreticisi. Andezit ocağımız var. Eski Garaj’da 8 bin metrekarelik ticaret alanı sağlanacak. Organize Sanayi’nde ise 28 parsel yatırımcılarımıza verildi. İsteyenler için de ikinci etap arsalarımız var. Hafif sanayi bölgesinde 11 büyük orta ölçekli fabrika, Seydibey ve Beybo fabrikalarımız ile Seydişehir sanayi kenti olmayı hak ediyor. Bu yapılan çalışmalarla inşallah tekstil merkezi üssü de olacaktır” ifadelerini kullandı.

Seydişehir olarak avantaj ve dezavantajların farkında olduklarını belirten Kaymakam Aydın Erdoğan;” ilçemizi sosyal ve ekonomik anlamda kalkındırma, mahalli idarelerimiz, STK ‘larımız, siyasi partilerimiz, üniversitemiz ve halkımız, merkezi idarelerin temsilcileri olarak kamu kurum ve kuruluşlarımız ile hep birlikte hareket etme çabası içerisindeyiz.

Söz Konusu Seydişehir kalkınması olunca farklılıklarımızı bir kenara koyarak, bir araya gelebilme iradesine sahibiz. Bizler ilçede istihdamı artıracak her türlü müspet yatırımı desteklemeye hazırız” şeklinde konuştu.

İstanbul’da Başkan Tutal’ın Konya Konsiad ile çeşitli temaslarda bulunduğunu kaydeden Konya Konsiad Başkanı H.Hüseyin Aydın ;     “  bir ilçeye yatırım yaparken ilçe yöneticilerimizin tavırları çok önemli. Seydişehir’e yatırım yapılması istihdam sağlanması bizlerin önünü açtı ve işimizi kolaylaştırdı. İlçesinin bu kadar düşünen yöneticiler olunca bizim yatırım yapmamız daha kolay oluyor. Konsiad olarak ilçede yatırım hamlesi başlattık ve ilk olarak buraya yapıyoruz. İlk yatırımın Seydişehir’e olması tesadüfü değil. Başkanımızın projeyi sahiplenmesi, hamlemize sıcak bakması yatırımın Seydişehir’e yapılmasını sağladı” dedi.

Bu gün burada birçok iş adamımızın bulunması bizleri umutlandırıyor, heyecanlandırıyor diyen Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci: “Buraya birçok iş adamının gelmesi bizi umutlandırıyor. STK örgütlerinin ve halkımızın da toplantıda hazır olması önemli. Hızlı tren, tünel ve termalin bitmesiyle Seydişehir’in hızlı bir şekilde değişim yaşayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Toplantının çok önemli ve değerli olduğunu kaydeden Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ; Herkes aklını, bilgisini ve sermayesini ortaya koysun. Ülke için, bölge için neler yapabileceğimizi düşünmeliyiz. Bir kişiye dahi istihdamın sağlanması çok önemlidir. Seydişehir bir kavşak şehir. OSB’ye ise bir an önce yatırım yapılması gerekiyor. Çünkü fabrikalaşma oranı %40’a yaklaştı, bu oran yakalanırsa OSB’ye doğalgazın getirilir. İnşallah ihtiyaç olan yatırımcıyı da bu toplantı vesilesiyle buluruz” temennisinde bulundu.

Altunyaldız: “Özellikle alüminyum üzerinde ekosisteme dönük özel bir çalışma yapmamız gerekiyor. Siz çok kıymetli iş adamlarımız sayesinde hep birlikte ekosistem oluşmaya başlayacaktır. Bu olduktan sonra yatırım adına birçok güzel gelişme birlikte gelecektir” şeklinde konuştu.

Daha sonra protokol konuşmalarının ardından  Belediye Başkanı Mehmet Tutal’ın moderatörlüğünü yaptığı panele geçildi.

 

 

 

 

 

Panelistler; Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Harun Tüfekci, Konsiad Başkanı Kemal Çelik, Konsiad Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Aydın, yatırımcılardan Osman Nuri Bakırcı, Hüseyin Varol, Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün ve Çorap Fabrikası yatırımcısı Mustafa Erdal toplantıya katılan iş adamları, STK Örgüt Temsilcileri ve halkın sorularını cevaplandırdı.

Davetlilerin sorusu üzerine Antalya’dan gelen Termal yatırımcısı Hüseyin Varol, yakın bir zamanda inşaatlara başlanacağını ve Seydişehir’i Termal başkenti yapacaklarını ifade ederken, diğer Termal yatırımcısı Osman Bakırcı ise 10 Mart’ta inşaat çalışmalarına başlayacağını belirtti.

Konsiad Başkanı Aydın, kendisine yöneltilen soru üzerine yatırım yapmakla kalmayıp yatırımda kümeleşmenin de çok önemli olduğunu, dernek olarak Seydişehir’de çorap imalatı üzerinde durulup başka fabrikaların da kurulması ile bu güzel ilçenin bir çorap üssü haline gelebileceğini belirtti. Aynı şeyin alüminyum üzerine de düşünülebileceğini söyledi.

Söz verilen ETİ A.Ş. yetkilileri ise fabrikanın hızlı bir şekilde modernizesinin yapıldığını, uç ürünlerin ise talep durumuna göre değerlendirilebileceğini belirterek, haddehanenin tekrar üretime geçmesi sinyallerini verdi.

Panelden sonra Seydişehir idarecileri ve davetli olarak toplantıya katılan iş adamları ve Seydişehir iş adamları basına kapalı bir toplantı yaparak ilçede yatırım konusunda başka neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundular.

:

SİTE ALTI LOGOLAR